Helal Kesimin Yasaklanması

Danimarka Türk Diyanet Vakfı

Helal Kesimin Yasaklanması

 BASIN AÇIKLAMASI

Danimarka Kutlu Doğum Platformu olarak 25/02/2014 tarihinde yaptığımız görüşme ve istişareler sonucunda aşağıdaki hususların kamuoyu ile paylaşılmasına karar verilmiştir.

1. Helal kesim ile ilgili yapılan son düzenleme Müslümanlar olarak hepimizi derinden üzmüştür.

2. Avrupa Birliği düzenlemelerinde halen “Müslüman ve Yahudi inancına göre ritüel kesim serbesttir” denilerek ritüel kesimin tanımı ve şekli dine bırakıldığı halde yapılan yönetmelik değişikliğinde ritüel kesimin nasıl olacağının İslam ve Yahudi inancı yerine başka kişi ve makamlarca yapılması inanç özgürlüğümüze bir müdahaledir. İnanç özgürlüğüne müdahale ise kabul edilemez.

3. Bu değişiklik, 1960’lardan itibaren çok kültürlü ve çok dinli bir ülke haline gelmeye başlayan Danimarka’da dini özgürlüklere karşı yapılan yasaklayıcı ve kısıtlayıcı düzenlemelerin bundan sonra nerelere varabileceği konusunda ciddi endişeler uyandırmakta hepimizde bir tedirginlik oluşturmaktadır.

4. Yapılan değişikliğin yeniden ele alınmasını ve önceki haliyle ritüel kesimin ne olduğu ve nasıl yapılacağı hususunun İslam ve Yahudi inancına bırakılmasını beklemekteyiz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

 

(İmza)

Doç. Dr. Ahmet Onay Danimarka Türk Diyanet Vakfı

(İmza)

Vedat Oğuz

Zaman İskandinavya

(İmza)

Ahmet Deniz

Danimarka İslam Toplumu

 

 

(İmza)

Adem Tınaztepe

Danimarka Semerkand Vakfı

 

 

(İmza)

İlhan Esen

Danimarka Türk Federasyonu

 

 

(İmza)

Mustafa Katırcı

İslam Kültür Merkezi

 

Aktif Ziyaretçi : 8
Dün Tekil : 478
Bugün Tekil : 389
Toplam Tekil : 894565